Atrakcje turystyczne

Głuszyca

Głuszyca jest położona w przepięknym Obniżeniu Górnej Bystrzycy na wysokości od 420 do 936m.n.p.m. Miasteczko, obchodzące w 2012 roku 50-lecie nabycia praw miejskich,  jest otoczone Górami Sowimi, Kamiennymi i Wałbrzyskimi.

Miłośnicy MTB już dawno docenili walory tutejszych tras. Zauważyły to władze miasta tworząc  górskie trasy Strefy MTB. Realizując projekt wytyczono, oznakowano i przygotowano blisko 150 km. tras.

Trasy głuszyckiej Strefy MTB mają zróżnicowane trudności. Od najłatwiejszych żółtej i pomarańczowej, po czarną i zieloną, których smak i urok odczują nawet wytrawni górale. Biegną one głównie górskimi drogami i ścieżkami, a asfalt spotyka się tu tylko na odcinkach dojazdowych z centrum miejscowości.

Głuszyca słynie ze wspaniałych górskich panoram, tras Strefy MTB i podziemnych obiektów Riese. Tu przejedziecie ponad trzykilometrowym singletrackiem, czy szerokim szutrem zjedziecie do miasteczka, szybko tracąc ciężko zdobyte 400metrów wysokości. Na zmęczonych czekają coraz liczniejsze restauracje i kwatery. Kolejnym atutem miejscowości jest jej najbliższa okolica. Szczyt dominującej nad okolicą Wielkiej Sowy (1015m.n.p.m.), przeciętny biker osiąga w około półtorej godziny. Czeska strona gór też kusi swoimi trasami i zagospodarowaniem, a sąsiednie polskie miejscowści, podobnie jak Głuszyca, oferują wiele atrakcji dla bikerów i ich rodzin.

Głuszycka Strefa MTB to nie tylko sportowe wyzwania. Trasy przebiegają w bezpośredniej bliskości wyjątkowych atrakcji turystycznych:

Podziemne Miasto Osówka  – ostatnia i najbardziej rozbudowana kwatera Adolfa Hitlera na Dolnym Śląsku.

Cesarskie skałki – punkt widokowy na trasie głuszyckie stawy strefy MTB – kolor pomarańczowy. Obecnie są bardzo dobrze widoczne z ul. Sienkiewicza. W 2011 roku przygotowano na nich 10  ubezpieczonych dróg wspinaczkowych.

Dolina Bystrzycy – szczególnie pomiędzy Głuszycą a Bystrzycą Górną, dolina Bystrzycy należy do regionów bardzo atrakcyjnych krajoznawczo i krajobrazowo.

Gospoda „Pod Jeleniem” – pierwotnie obiekt przeznaczony był na gospodę z miejscami noclegowymi.

Ruiny zamku Rogowiec – u stóp góry Rogowiec miał prowadzić średniowieczny trakt handlowy zwany Wysoką Drogą.

Góra Raróg – szczyt 745 m we wschodniej części Gór Suchych tworzący zwornik na granicy państwowej w grzbiecie granicznym, ale jego główny wierzchołek leży całkowicie po polskiej stronie.

Góra Ostoja – zalew w nieczynnym od lat 70-tych XX w. kamieniołomie. Wykorzystywany jako łowisko. Zimą tworzą się w nim malownicze lodospady, odwiedzane przez wspinaczy z całej Polski.

Kościół parafialny p.w. NMP Królowej Polski – kościół parafialny NMP Królowej Polski został wzniesiony jako ewangelicki w 1741 roku. Gruntownie przebudowany na klasycystyczny w latach 1804 – 1809 (dostawienie wieży i portyku) oraz ponownie w 1862 r., remontowany w 1964 r.

Pałac – pałac z k. XVIII w., zbudowany na prostokącie, piętrowy, 7 – osiowy, nakryty dachem mansardowym z lukarnami. Naroża boniowane, okna w bogatych opaskach o charakterze dekoracji.

Pałac fabrykanta – pałacyk w rozległym ogrodzie – parku, obecnie znacznie zmienionym, gdyż służy jako ogródek jordanowski. Pałacyk piętrowy z narożną okrągłą wieżą i kolumnowym portykiem.

Potok Otłuczyna – potok Otłuczyna jest lewym dopływem Bystrzycy. Wypływa na wysokości ok. 570 m z pd.-zach. zbocza Światowida, jego płytka i rozległa dolina oddziela masyw Światowida od głównego grzbietu (granicznego) wschodniej części Gór Suchych.

Trójpański Kamień – zlokalizowany na pasie granicznym, datowany na 1732 r. Znajdował się na styku granic Czech, Śląska, Hrabstwa Kłodzkiego.

Trasy rowerowe Strefa MTB

 

Głuszyca Górna

Kościół pomocniczy p.w. Wniebowzięcia NMP – wzniesiony prawdopodobnie w pocz. XVI w., zniszczony podczas wojny 30-letniej i odbudowany ok. 1650 r. – przebudowany w 1880 r.

Przejście graniczne w ruchu turystycznym Głuszyca Górna – Janovičky – przejście graniczne na południowym odcinku granicy państwowej z Republiką Czeską

 

Grzmiąca

Kościół filialny p.w. MB Zielnej – jeden z nielicznych zachowanych w Sudetach kościół drewniany.

Obszar Krajobrazu Chronionego „Góry Kamienne” – teren objęty ochroną jako obszar krajobrazu chronionego na mocy uchwały WRN w Wałbrzychu z 13.10.1980 r.

Ruiny zamku Rogowiec – u stóp góry Rogowiec miał prowadzić średniowieczny trakt handlowy zwany Wysoką Drogą.

 

Grzmiąca, Rybnica Mała

Dom mieszkalny (ryglowy) – młyn-gospoda o konstrukcji drewniano-murowanej, częściowo przysłupowej. Wzniesiony w 1713 r., przebudowany ok. 1790 r. – jeden z najpiękniejszych budynków w regionie.

 

Kolce

Cmentarz Ofiar Faszyzmu  – powyżej linii kolejowej Wałbrzych – Kłodzko w miejscowości Kolce znajduje się cmentarz, na którym pochowano więźniów z obozów w Kolcach i Głuszycy.

 

Łomnica

Łomnicka Chata – restauracja w Łomnicy

Przejście graniczne w ruchu turystycznym Łomnica – Ruprechtický Špičak – przejście graniczne na południowym odcinku granicy państwowej z Republiką Czeską

Wyciągi narciarskie - wyciągi narciarskie zlokalizowane są w Łomnicy w pobliżu Łomnickiej Chaty.

 

Sierpnica

Kościół filialny p.w. MB Śnieżnej  –  drewniany kościół filialny MB Śnieżnej należy do najcenniejszych obiektów w Gór Sowich.

Tajemnicze Podziemne Miasto – „Osówka”  – podziemne Miasto Osówka


Share 'Atrakcje turystyczne' on Blip Share 'Atrakcje turystyczne' on Blogger Share 'Atrakcje turystyczne' on Evernote Share 'Atrakcje turystyczne' on Facebook Share 'Atrakcje turystyczne' on Google Bookmarks Share 'Atrakcje turystyczne' on Grono.net Share 'Atrakcje turystyczne' on MySpace Share 'Atrakcje turystyczne' on Twitter Share 'Atrakcje turystyczne' on Email Share 'Atrakcje turystyczne' on Gmail