Atrakcje turystyczne

Głuszyca

Głuszyca jest położona w przepięknym Obniżeniu Górnej Bystrzycy na wysokości od 420 do 936m.n.p.m. Miasteczko, obchodzące w 2012 roku 50-lecie nabycia praw miejskich,  jest otoczone Górami Sowimi, Kamiennymi i Wałbrzyskimi.

Miłośnicy MTB już dawno docenili walory tutejszych tras. Zauważyły to władze miasta tworząc  górskie trasy Strefy MTB. Realizując projekt wytyczono, oznakowano i przygotowano blisko 150 km. tras.

Trasy głuszyckiej Strefy MTB mają zróżnicowane trudności. Od najłatwiejszych żółtej i pomarańczowej, po czarną i zieloną, których smak i urok odczują nawet wytrawni górale. Biegną one głównie górskimi drogami i ścieżkami, a asfalt spotyka się tu tylko na odcinkach dojazdowych z centrum miejscowości.

Głuszyca słynie ze wspaniałych górskich panoram, tras Strefy MTB i podziemnych obiektów Riese. Tu przejedziecie ponad trzykilometrowym singletrackiem, czy szerokim szutrem zjedziecie do miasteczka, szybko tracąc ciężko zdobyte 400metrów wysokości. Na zmęczonych czekają coraz liczniejsze restauracje i kwatery. Kolejnym atutem miejscowości jest jej najbliższa okolica. Szczyt dominującej nad okolicą Wielkiej Sowy (1015m.n.p.m.), przeciętny biker osiąga w około półtorej godziny. Czeska strona gór też kusi swoimi trasami i zagospodarowaniem, a sąsiednie polskie miejscowści, podobnie jak Głuszyca, oferują wiele atrakcji dla bikerów i ich rodzin.

Głuszycka Strefa MTB to nie tylko sportowe wyzwania. Trasy przebiegają w bezpośredniej bliskości wyjątkowych atrakcji turystycznych:

Podziemne Miasto Osówka  - ostatnia i najbardziej rozbudowana kwatera Adolfa Hitlera na Dolnym Śląsku.

Cesarskie skałki - punkt widokowy na trasie głuszyckie stawy strefy MTB – kolor pomarańczowy. Obecnie są bardzo dobrze widoczne z ul. Sienkiewicza. W 2011 roku przygotowano na nich 10  ubezpieczonych dróg wspinaczkowych.

Dolina Bystrzycy - szczególnie pomiędzy Głuszycą a Bystrzycą Górną, dolina Bystrzycy należy do regionów bardzo atrakcyjnych krajoznawczo i krajobrazowo.

Gospoda „Pod Jeleniem” - pierwotnie obiekt przeznaczony był na gospodę z miejscami noclegowymi.

Ruiny zamku Rogowiec - u stóp góry Rogowiec miał prowadzić średniowieczny trakt handlowy zwany Wysoką Drogą.

Góra Raróg - szczyt 745 m we wschodniej części Gór Suchych tworzący zwornik na granicy państwowej w grzbiecie granicznym, ale jego główny wierzchołek leży całkowicie po polskiej stronie.

Góra Ostoja - zalew w nieczynnym od lat 70-tych XX w. kamieniołomie. Wykorzystywany jako łowisko. Zimą tworzą się w nim malownicze lodospady, odwiedzane przez wspinaczy z całej Polski.

Kościół parafialny p.w. NMP Królowej Polski - kościół parafialny NMP Królowej Polski został wzniesiony jako ewangelicki w 1741 roku. Gruntownie przebudowany na klasycystyczny w latach 1804 – 1809 (dostawienie wieży i portyku) oraz ponownie w 1862 r., remontowany w 1964 r.

Pałac - pałac z k. XVIII w., zbudowany na prostokącie, piętrowy, 7 – osiowy, nakryty dachem mansardowym z lukarnami. Naroża boniowane, okna w bogatych opaskach o charakterze dekoracji.

Pałac fabrykanta - pałacyk w rozległym ogrodzie – parku, obecnie znacznie zmienionym, gdyż służy jako ogródek jordanowski. Pałacyk piętrowy z narożną okrągłą wieżą i kolumnowym portykiem.

Potok Otłuczyna - potok Otłuczyna jest lewym dopływem Bystrzycy. Wypływa na wysokości ok. 570 m z pd.-zach. zbocza Światowida, jego płytka i rozległa dolina oddziela masyw Światowida od głównego grzbietu (granicznego) wschodniej części Gór Suchych.

Trójpański Kamień - zlokalizowany na pasie granicznym, datowany na 1732 r. Znajdował się na styku granic Czech, Śląska, Hrabstwa Kłodzkiego.

Trasy rowerowe Strefa MTB

 

Głuszyca Górna

Kościół pomocniczy p.w. Wniebowzięcia NMP - wzniesiony prawdopodobnie w pocz. XVI w., zniszczony podczas wojny 30-letniej i odbudowany ok. 1650 r. – przebudowany w 1880 r.

Przejście graniczne w ruchu turystycznym Głuszyca Górna – Janovičky - przejście graniczne na południowym odcinku granicy państwowej z Republiką Czeską

 

Grzmiąca

Kościół filialny p.w. MB Zielnej - jeden z nielicznych zachowanych w Sudetach kościół drewniany.

Obszar Krajobrazu Chronionego „Góry Kamienne” - teren objęty ochroną jako obszar krajobrazu chronionego na mocy uchwały WRN w Wałbrzychu z 13.10.1980 r.

Ruiny zamku Rogowiec - u stóp góry Rogowiec miał prowadzić średniowieczny trakt handlowy zwany Wysoką Drogą.

 

Grzmiąca, Rybnica Mała

Dom mieszkalny (ryglowy) - młyn-gospoda o konstrukcji drewniano-murowanej, częściowo przysłupowej. Wzniesiony w 1713 r., przebudowany ok. 1790 r. – jeden z najpiękniejszych budynków w regionie.

 

Kolce

Cmentarz Ofiar Faszyzmu  - powyżej linii kolejowej Wałbrzych – Kłodzko w miejscowości Kolce znajduje się cmentarz, na którym pochowano więźniów z obozów w Kolcach i Głuszycy.

 

Łomnica

Łomnicka Chata - restauracja w Łomnicy

Przejście graniczne w ruchu turystycznym Łomnica – Ruprechtický Špičak - przejście graniczne na południowym odcinku granicy państwowej z Republiką Czeską

Wyciągi narciarskie - wyciągi narciarskie zlokalizowane są w Łomnicy w pobliżu Łomnickiej Chaty.

 

Sierpnica

Kościół filialny p.w. MB Śnieżnej  -  drewniany kościół filialny MB Śnieżnej należy do najcenniejszych obiektów w Gór Sowich.

Tajemnicze Podziemne Miasto – „Osówka”  - podziemne Miasto Osówka


Blip Blogger Evernote Facebook Google Bookmarks Grono.net MySpace Twitter Email Gmail